×

Digitalne kompetencije sve više postaju kompetencije koje su od suštinskog značaja za sve zaposlene i građane. Osnovne digitalne kompetencije, dugoročno posmatrano, generišu se prevashodno u sistemu obrazovanja koji obezbeđuje pristup sistematizovanim naučnim znanjima, a nivo posedovanja digitalnih kompetencija učenika, između ostalog, zavisi u velikoj meri od nivoa digitalnih kompetencija nastavnika. Stoga se od nastavnika očekuje da poseduju odgovarajući nivo informatičke, informacione, digitalne i medijske pismenosti, kao i da u oblastima u kojima drže nastavu poznaju moderne koncepte, metode i alate koji pretpostavljaju smislenu upotrebu digitalnih tehnologija.

Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja u saradnji sa Unicefom, uvideo je potrebu da se nastavnicima pruži konkrektna, permanentna i pouzdana podrška u oblasti korišćenja i primene digitalnih alata u procesu nastave i učenja.

Deo ovog procesa je upoznavanje nastavnika sa digitalnim alatima i njihovom pedagoškom upotrebom kroz Obuke za realizaciju nastave orijentisan ka ishodima učenja i obuke Digitalna učionica.

U cilju unapređivanja podrške nastavnicima i stručnim saradnicima, ZUOV je kreirao ovaj servis digitalne podrške za sve obrazovno-vaspitne ustanove i prosvetne radnike.

ZUOV servis digitalne podrške pruža pomoć u  planiranju i realizaciji procesa nastave i učenja uz upotrebu IKT-a.

Otvorite tiket sa pitanjem za vašu školu ili vaš lično za sve teme koje su vezane za: korišćenje digitalnih alata u nastavi, hardvera, softvera, LMS sistema za upravljanje učenjem, pedagoških aspekata upotrebe digitalne tehnologije u nastavi i učenju…

Digitalni mentori zaduženi za pružanje podrške će odgovor proslediti u roku od 48 sati (ne računajući dane vikenda i državnih praznika). Ovaj rok može biti produžen ukoliko dođe do većeg broja otvorenih tiketa. Hvala na razumevanju.

z

BAZA ZNANjA

DIGITALNI OBRAZOVNI RESURSI

f

Mentors

Digitalne mentore čini grupa nastavnika, istaknutih u različitim oblastima pedagoške upotrebe digitalnih tehnologija: oni su dugogodišnji autori i realizatori onlajn obuka, iskusni voditelji u različitim neposrednim obukama za korišćenje digitalnih alata, dugogodišnji spoljni saradnici Zavoda u projektima razvoja digitalne pismenosti kod nastavnika, neki od njih su pedagoški savetnici, autori udžbenika, učesnici domaćih i međunarodnih konferencija. Oni su tim koji će zajedničkim snagama pružiti podršku nastavnicima u Republici Srbiji da koriste različite digitalna alate i tehnologije i unaprede svoju nastavu.

Ajsela Hadžiahmetović

Zanimanje: Nastavnik

Nastavnica informatike i računarstva u OŠ”Avdo Međedović” iz Novog Pazara i savetnica – spoljna saradnica pri Školskoj upravi. Po zvanju master profesor tehnike i informatike za elektronsko učenje i diplomirani inženjer informacionih tehnologija. Autor više naučno-istraživačkih i stručnih radova u oblasti  E-učenja i primene IKT u nastavi. Učesnik i izlagač na više nacionalnih i međunarodnih konferencija. Autor i realizator do sada 9 akreditovanih programa stručnog usavršavanja u oblasti informatike, vaspitnog rada i opštih pitanja nastave. Učesnik  i koordinator u više projekata od međunarodnog i nacionalnog značaja: “Razvionica”, “Profesionalna orijentacija u Srbiji”, “Ugledni nastavnik 2015” – projekat Microsoft-a, “Pružanje podrške školama nakon spoljašnjeg vrednovanja”, “SELFIE”. Spoljni saradnik ZUOV-a i ZVKOV-a.  Voditelj i mentor  više obuka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja  od nacionalnog značaja: Osnovi učenja i nastave – projekat “Razvionica”, Dostizanje osnovnog nivoa digitalnih kompetencija,  Obuke za realizaciju nastave orijentisane na ishodima, Digitalna učionica, Razvoj digitalnih kompetencija nastavnika, Obuke za razvoj kritičkog mišljenja i rešavanje problema – projekat Britanskog saveta “Škole za 21.vek”, Obuka nastavnika informatike i računarstva za primenu uređaja MIkrobit u okviru teme Projektni zadataka u 7. i 8.razredu osnovnog obrazovanja i vaspitanja (“Škole za 21.vek”). Član radne grupe  MPNTR za redefinisanje NPP informatike i tehnike,  ocenjivač kvaliteta rukopisa udžbenika, ambasador u projektu “Digitalna učionica”, jedna od graditelja portala Ministarstva prosvete za onlajn nastavu “Moja škola”. Entuzijasta u radu, posvećena unapređivanju kvaliteta  obrazovanja, naročito kroz primenu IKT u nastavi i uvođenje elektronskog učenja u obrazovni proces kod nas.

Ana Živković

Zanimanje: Nastavnik

Ana Živković je nastavnica engleskog jezika u OŠ Čegar u Nišu. Dobitnica je Svetosavske nagrade 2018. koju dodeljuje MPNTR, za promociju IKT-a u funkciji kvalitetne nastave i učenja. Sertifikovani je trener i voditelj obuka u nacionalnim projektima ZUOV-a a takođe i koautor i realizator akreditovanih seminara iz oblasti primene IKT-a u nastavi. Za svoj rad stekla je zvanja – Skype Master Teacher, Microsoft Innovative Educator Expert/ Master Trainer/ Fellow, TEDx speaker, Edmodo Ambassador, Nearpod Certified Educator.

Biljana Vukosavljević

Zanimanje: Nastavnik

Rođena Obrenovčanka, već 18 godina radim kao nastavnik engleskog jezika u osnovnoj školi, uglavnom u mlađim razredima. Još 2012. počela sam da pohađam seminare koji su u vezi sa korišćenjem najraznovrsnijih digitalnih alata i od tada se konstantno usavršavam, što kroz seminare, što samostalno. Realizator sam obuke Digitalna učionica/digitalno kompetentan nastavnik. Veliki sam pobornik upotrebe IKT-a u svakodnevnoj nastavi. Autor sam blogova https://teacherbiljana.weebly.com/ i http://portfoliobiljana.weebly.com/